18 Haziran 2015 Perşembe

KABT 2.Blog Tur // Karanlık Zihinler – Alexandra Bracken


Kitap Adı: Karanlık Zihinler
Yazar: Alexandra Bracken
Orjinal Adı: The Darkest Minds 
Seri Bilgisi: The Darkest Minds,#1
Yayınevi: Parodi Yayınları
Basım Yılı: 2014 
Sayfa Sayısı: 576
Goodreads Puanı: 4.31

   Puanım: 
Adım Ruby.
Hepinizden farklıyım.
Aklınızın derinliklerinde gezinebilir, 
anılarınızı hiç yaşamamışsınız gibi silebilirim.
Henüz on yaşındayken Thurmond'daki bu rehabilitasyon kampına gönderildim. Hem de kendi ailem tarafından...
Burada her adımımız izleniyor, nefes alış verişlerimiz bile.
Yalnız değilim.
Maviler... Yeşiller... Turuncular...
Sarılar ve Kırmızılar...
Karanlık Zihinler...
Ve yaşamak için saklanmak zorunda kalanlar
Ve kaçanlar... 
Çoğu çocuğu öldüren salgında bazı çocuklar hayatta kalmayı başarıyor. Fakat hayatta kalan çocuklar IAAN adı verilen bir hastalığa yararlanıyorlar. Daha sonra yetişkinler bu çocuklardan korkmaya başlıyorlar. Neden mi? Çünkü bu hastalık sağ kalan çocuklara özel güçler kazandırıyor. Hükümet de çocuklardan korktuğu için onları iyileştirme vaadiyle kamplara kapatır. Fakat yapılan deneylerden başarı sağlanamıyor ve bunun üzerine en tehlikeli olanlar ortadan kaldırılıyor ve diğer çocuklar kampta kalmaya devam eder.

  
" Hayal kurmak sonunda hayal kırıklığına, hayal kırıklığı da öyle kolayca atılamayan sıkıntılı bunalımlara yol açardı. Siyaha yem olmaktansa grinin sınırlarında kalmayı daha iyiydi. "

Hükümetin Psi diye isimlendirdikleri çocuklar güçlerine göre beş gruba ayrılıyor;

Mavi : Teleknezi

Yeşil: Üstün zeka

Sarı : Elektrik oluşturma

Kırmızı : Ateş oluşturma

Turuncu : Zihin Kontrolü 

" Bence Psi olsun ya da olmasın her türde insan, bir yerin anıların işler bir tarafıyla."

 Baş karakterimiz Ruby de tahmin edebileceğiniz üzere bir Psi çocuk. Normalde kitaplardaki kızları sevemem fakat o çok farklı. Çok güçlü. Ruby'i çok seviyorum. En çok da Liam'la ilişkisini. Evet, tüm bu zorluklara rağmen güzel bir aşk da var kitapta.

"Bu çocuk bir zamanlar gerçekten sadece bir yabancı mıydı? Bir zamanlar içinde onun olmadığı bir hayatı hayal etmiş miydim gerçekten?"

Allah'ım Liam. O kadar muhteşem ki. Sarışın ve mavi gözlü olduğu için değil tabii ki de ;) 

" Çünkü... açıkçası bana göre, sen ve ben... Biz kaçınılmazdık. " 

Sonra bir de zeki Chubs ve sevimli Zu'muz var. Anlayacağınız kitaptaki dünya güzel yaratılmamış olsa bile (ki çok güzel ) sırf bu karakterler için bile okunabilir. Ben de herkes gibi hangi yeteneğe sahip olmak isterdim diye düşündüm. Tam bir karar veremesem de sanırım turuncu olmak isterdim. Bununla basa çıkabileceğimden emin değilim gerçi. Çünkü önemli bir güç. Zihninizdeki düşüncenin gerçekten sizin mi yoksa bir başkasının zihninden gelen istemsiz bir anı mı olduğunu ayırt edememek. Birinin en derin, en karanlık korkusunu ya da sırrını bilmenin vicdan azabı kötü bir şey olmalı.

Gelelim herkesin kafasının duvardan duvara sürtmesine yarayan o meşhur sona. Yazar öyle bir yerde bitirmiş ki bir yandan ağzınıza şaşkınlıkla açılırken bir yandan da gözyaşlarını durduramıyorsunuz. Serinin ikinci kitabını dört gözle bekliyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder