27 Haziran 2015 Cumartesi

KABT 4.Blog Tur // Endgame: Çağrı - James Frey, Nils Johnson-Shelton


Kitap Adı: Endgame: Çağrı
Yazar: James Frey, Nils Johnson-Shelton                         
Seri Bilgisi: Endgame, #1
Yayınevi: Pena Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 552
Goodreads Puanı: 3.75

  Puanım:


  


Dünya. Şimdi. Bugün. Yarın. Endgame gerçek ve Endgame başladı. Gelecek belirsiz. Her şey olacağına varacak.

On iki Oyuncu. Bedenen gençler ama kadim bir geçmişten geliyorlar. Binlerce yıl önce yaratıldılar ve seçildiler. O günden beri hazırlanıyorlar. Doğaüstü değiller. Ne uçabilir ne de kurşunu altına çevirebilirler. Ölüm geldiğinde onların da yapacak bir şeyleri yok. Onlar için de, hepimiz için de. Onlar Dünya'nın mirasçıları ve Büyük Kurtuluş Bulmacası'nı çözmeliler. Biri yapmalı yoksa hepimiz yok oluruz.

Kitabı oku. İpuçlarını bul. Bulmacayı çöz. Kazanan sadece bir kişi olacak. Endgame gerçek. Endgame başladı. .

On iki bin yıl önce geldiler. İnsanlığı yaratıp kurallar koydular. Altına ihtiyaçları vardı ve onlar için ilk medeniyetleri inşa ettiler. İstedikleri şeyi aldıklarında gittiler. Fakat gitmeden önce, bir gün tekrar geri geleceklerini, o gün bir oyun oynanacağını söylediler. Bu oyun geleceğimizi belirleyecekti. Bu Endgame.

On binlerce yıl soylar gizli kaldı. İnsanlığın ilk on iki soyu. Her soyun hazırlanması gereken bir oyuncusu var. Kuşaktan kuşağa eğitildiler. Silah, diller, tarih, taktik, kılık değiştirme, suikast üzerinde uzmanlaştılar. Oyuncular birlikteyken her şeydi: güçlü, nazik, acımasız, sadık, zeki, aptal, çirkin, arzulu, adi, dönek, güzel, hesapçı, tembel, hayat dolu, zayıf. İyi ve kötüler. Hepimiz gibi. Bu Endgame.

Oyun başladığında oyuncular üç anahtarı bulmalı. Bu anahtarlar dünyanın bir yerinde saklı. Anahtarı ilk bulan oyunu kazanır. Endgame: Çağrı birinci anahtarla ilgili. Çağrı aynı zamanda bir bulmaca. Bulmacayı ilk çözen 500.000 $ değerinde altınla ödüllendirilecek.

Oyna. Hayatta kal. Bulmacayı çöz. Tüm dünya. Endgame başladı. .Kitapta kadim soylar adı verilen 12 soydan gelen kişilerden bahsediliyor. Bu oyuncuların Çağrı'yı almasıyla oyun başlıyor. Amaç son kalan oyuncu olmak. Kazanan Oyuncu'nun medeniyeti hayatta kalma şansını elde ediyor. Yani bu bir ölüm kalım savaşı. Ama çok zorlu. Çünkü tüm oyuncular doğduklarından itibaren Endgame için hazırlanıyorlar.


 "Dünyayı ve geleceğimizi şekillendirmek bizim elimizde. Gelecek belirsiz ve nasıl bir gelecek istediğimizi ancak biz belirleyebiliriz."

Kitap 10 gün elimde süründü. Aslında sıkıcı değildi aksine çok akıcıydı ama bir türlü konusunu benimseyemedim. Bir şeyler eksik geldi. Zaten bana Açlık Oyunları’nı anımsattı. Her ne kadar engellemeye çalışsam da kendimi sürekli Endgame'i Açlık Oyunları'yla karsılaştırırken buldum. Sanırım bunu yapmamalıydım. Neyse en azından karakterler iyiydi. Baslarda kafam çok karıştı. Sonuçta 12 tane oyuncu ve hepsinin ayrı kişilikleri, özellikleri var. Hatta bazen kimin kız kimin erkek olduğunu bile zor anladım. Ama sonradan alışıyorsunuz bu duruma.

"Gitmeni istiyorum çünkü seni seviyorum. Gitmeni istiyorum çünkü öldüğünü görmek istemiyorum."

Favori karakterimi söyleyemeyeceğim. Çünkü bir karakteri çok severken 5 sayfa sonra ondan nefret etmeye başladım. Yine de Chiyoko , Shari, Jago ve Sarah'ı sevdim. Baitsakhan ve Kala'dan da nefret ettim. Kitapta en sevdiğim şey karakterler arasındaki ittifaklıklar, aşklar ve düşmanlıklardı.


"Ona göre arkadaşlık ağır bir yüktü, o yüzden iki tarafı da yiyip bitirecek bir yükün altına girmeye zahmet etmek bile gereksizdi. Ama düşman da edinmeyecekti. Düşmanlar arkadaşlardan çok daha sinir bozucuydu.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder