27 Temmuz 2015 Pazartesi

Tut Elimi - Rebecca Donovan

Kitap Adı: Tut Elimi                                    
Yazar: Rebecca Donovan
Orijinal Adı: Reason to Breathe
Seri Bilgisi: Breathing, #1
Yayınevi: Parodi Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 490
Goodreads Puanı: 4.26

Puanım:

Yaşamak bir seçenek miydi hâlâ?
Aşkın ve kaybın dengesinde, uğruna mücadele edeceğim şeyi aşk belirledi ve eğilip kulağıma fısıldadı: Tut Elimi...
Daha ilk sayfasından itibaren elinizden düşüremeyeceğiniz, gerilimi yüksek bir dram...
Bir genç kızın yaşama tutunmasını sağlayan etkileyici bir aşk...
İşkence ve gaddarlıkla geçen dayanılmaz bir hayatın ortasında umuda tutunmaya çalışan Emma'nın hikâyesini  hiç sıkılmadan okuyacaksınız.

“Umut pamuk ipliğine bağlıysa aşk bir mucizedir...”(Tammara Webber )

Emma Thomas, küçük yaşta babasını kaybetmiş ve babasının ölümünden sonra annesi Emma’nın daha iyi olacağını düşünerek  onu amcası George ve yengesi Carol’un yanına göndermiştir. Carol, katı yürekli ve acımasız bir kadındır ve Emma’ya şiddet uygulamaktadır. Emma, bu evden kurtulmanın tek yolunun üniversiye gitmek olduğunu düşündüğü için derslerine çok önem vermektedir ve üç farklı spor takımında yer almaktadır. Okulda görünmez olmak için uğraşıyor ve kimseyi hayatına dahil etmemeye çalışıyor. Bu yüzden de sadece bir yakın arkadaşı vardır Sara. Sara, Emma’nın aksine okulun popüler kızıdır ve Emma’nın yaşadıklarını bilen tek kişidir.

“Hiç tecrübe etmemektense deneyip başarısız olmak benim için daha önemliydi.”

Kitabı okurken bitirmeye odaklandığım için Emma’nın salaklıklarını fark edememiştim ve kitabı okurken herkes gibi Emma’ya sinir olmamıştım. Ama sonra kitabı bitirip uzun uzun düşündüğümde Emma’nın ne kadar aptal olduğunu fark ettim. İlk olarak kimseyle konuşmayıp, görünmez olmaya çalışıyorsun ama okulun en popüler kızının yanında geziyorsun. Gerçekten mi? İnsanların seni fark etmemeleri mümkün değil. Zaten okuldakilerin de aslında Emma hakkında ne düşündüklerini ileride öğreneceğiz. İkinci olarak da size şiddet uygulayan birini sırf çocuklarını annesinden ayırmamak için susmak da ne demek? Yazar bize bu yolla aslında Emma’nın ne kadar güçlü bir kız olduğunu göstermek istemiş ama pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim.

“Bu fotoğrafı seviyorum.'' dedi usulca.''Belki de fotoğraftaki kızı sevdiğim içindir.”

Kitabın başlarında aradığımı bulamayınca asıl erkek karakter kitaba geldikten sonra kitabın bambaşka bir tarafa yöneleceğini ve kitabı çok seveceğimi düşünüyordum. Sonra Evan geldi. Ama maalesef onda da aradığımı bulamadım.

“İlk önce neredeyse bir hafta onu fark etmedim ve şimdi ondan kurtulamıyorum. Niçin diğer herkes gibi onun için de görünmez değilim?''

Evan, Emma’yı ilk gördüğü andan itibaren onun ilginç biri olduğunu düşünmektedir ve onu yakından tanımak istemektedir. Başlarda Emma ve Evan’ın diyalogları çok güzeldi. Gerçi Emma hayatına hiç kimseyi dahil etmek istemediği ve sırları olduğu için Evan’dan uzak durmaya çalışmıştır ama Evan azimli ve sabırlı bir çocuk. Sonunda Emma,Evan’ı yavaş yavaş hayatına dahil ediyor . Ama bu duruma gelene kadar Emma’nın yaptığına akıl sır erdiremedim. Başlarda Evan’ı hayatına sokmak istemiyorsun çünkü eğer hayatına girerse gerçekleri öğrenecek ve sen bunu istemiyorsun, tamam. Peki neden başka bir erkekle çıkmaya başlıyorsun? Deli misin sen? Ya ben bir şeyler kaçırmış olmalıyım ya da Emma’nın gerçekten sorunları var.

“Sen  ‘biz’ diye bir şey olduğunu mu varsayıyorsun?”
“Henüz değil. Ben olacağı zaman için hazırlanıyorum.”

Yazar, farklı bir hikaye ortaya çıkarmak istemiş. Zaten kitabın dili de oldukça akıcıydı. Ama ben ısınamadım bu kitaba. Dram temalı kitap okumayı çok seven ve her şeye ağlayan biri olarak Tut Elimi’de sadece bir kere duygulandım. Bunun yazarın karakterlerin duygularını bize tam olarak yansıtamadığından kaynaklandığını düşünüyorum. Serinin 2. ve 3.kitabında ne olacağını merak etsem de seriye devam eder miyim, emin değilim.

“Bir anda elinden kayıp gideceğini bile bile, içinde bulunduğun anın olabildiğince tadını çıkartmak daha mı iyiydi gerçekten? Kaçınılmaz sona rağmen, bir şeyleri yaşamaya değer miydi? Buna karar verebilmek için o kaçınılmaz sonun ne olduğunu bulmalıyım önce. Kırık bir kalp mi yoksa kırık kemikler mi?”


                                

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder