26 Ağustos 2015 Çarşamba

Gölgeler - Paula Weston

Kitap Adı: Gölgeler                                     
Yazar: Paula Weston
Orijinal Adı: Shadows 
Seri Bilgisi: The Rephaim, #1
Yayınevi: Yabancı Yayınları 
Basım Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 336
Goodreads Puanı: 4.01

   Puanım:

Gaby Winters yaklaşık bir yıl önce ikiz kardeşi Jude'u bir trafik kazasında kaybetmişti. Kazadan sonra bedeni iyileşmişti ama acısı hâlâ ilk günkü gibi tazeydi ve kâbusları bitmiyordu: Her gece kâbuslarında iblislerle ve cehennemin diğer yaratıklarıyla savaşıyordu.

Ve sonra karşısına Rafa çıktı. Rafa, sadece kâbuslarında sık sık gördüğü çocuk değildi, aynı zamanda ikiz kardeşi Jude'la da bir geçmişleri olduğunu iddia ediyordu. Gaby, hayatı ve kendi hakkında bildiğini düşündüğü gerçeklerin sadece birer yalan olduğunu kabul etmek zorunda kalmıştı ve bulması gereken gerçekler kâbuslarındaki gölgelerde gizliydiler. Rafa kimdi? Refaimler kimlerdi? Ve en önemlisi Gaby kime güvenebilirdi?

 “Babamın ölümü bana bir şey öğrettiyse, o da hayatın kısa olduğu ve acıdan kaçılamayacağıdır.”

Gaby Winters ikiz kardeşi Jude’u bir trafik kazasında kaybetmişti. Zaman geçse de kardeşini kaybetmenin acısı bir türlü geçmemişti. Bu da yetmezmiş gibi kazadan sonra her gece kabuslarında iblislerle ve yaratıklarla savaşıyordu. Sonra bir gün karşısına Rafa çıktı. Rafa, rüyalarında sık sık gördüğü çocuktu ve Jude’la bir geçmişleri olduğunu iddia ediyordu. Gaby, hayatının kocaman bir yalandan ibaret olduğunu öğrenmişti.  Bildiği tüm gerçekler yerle bir olmuşken kime güvenebileceğini ve gerçekleri bulma yolunda ilerlemeye başlamıştı.

“Ama bizler ortaya çıkana kadar… Mutluydun, değil mi?”
“İçimi yiyip bitiren acı dışında mı diyorsun?”

4 kitaptan oluşan The Rephaim serisinin ilk kitabı olan Gölgeler, uzun süredir elimde olan ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığım bir kitaptı. Bazı arkadaşlarım kitabın Meleğin Düşüşü serisine benzediğini söylese de Meleğin Düşüşü’nü okumadığım için bir şey söyleyemeyeceğim ama daha önce okuduğum melek temalı kitaplardan daha farklıydı. Bunun nedeni ise ana karakterin kazadan sonra hafızasını kaybettiği için bizimle beraber tüm bunları yavaş yavaş tekrar öğrenmesiydi. Bu durum kitabı daha gizemli ve heyecanlı bir hale getiriyordu.

“Gördün mü, işte şimdi tamamen kaybolmadığına dair bir umut veriyor bu bana. Sen hala oralarda bir yerdesin.”

Kitap her ne kadar sizi reading- slumptan kurtarıyor olsa da beni pek tatmin etmedi. Evet, çok hızlı okunan bir kitaptı. Geniş zaman ekiyle yazılmış olmasına rağmen sizi sıkmıyordu. Eğlenceliydi ( özellikle de Rafa – Jason atışmaları). Gizemliydi de ama şaşırdığım yerler çok azdı. Olayları tahmin edememiş olmayı dilerdim. Ama olaylar genelde beklediğim şekilde gelişti. Son 70-80 sayfa olmasaydı puanım daha düşük olurdu ama son sayfalar aksiyon eksikliği telafi etti. Karakterlere gelirsek Rafa, çoğu kişinin sevebileceği bir karakterdi. Gaby de sizi sinir eden aptal kızlardan değildi.

“Bunu hiç yapmazdın, biliyor musun?”
“Ne, ağlamaz mıydım?”
“Benim önümde ağlamazdın.”   

Dediğim gibi kitabı sevdim ama bayılmadım. Belki kitap 330 sayfa olmak yerine daha uzun olsaydı ve olaylar daha fazla olsaydı o zaman daha çok sevebilirdim ama yine de seriye devam etmeyi düşünüyorum. Fantastik ve melek temalı kitaplar okumayı sevenlere öneririm.

     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder