8 Eylül 2015 Salı

Cam Şato - Sarah J. MaasKitap Adı: Cam Şato                     
Yazar: Sarah J. Maas
Orijinal Adı: Throne of Glass
Seri Bilgisi: Throne of Glass, #1
Yayınevi: Dex
Basım Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 500
Goodreads Puanı: 4.23

Puanım:Karşınızda Suikastçılar Kraliçesi Celaena Sardothien.

Celaena ömür boyu hapse mahkûm edilmişti. Oysa o, eğitimli bir suikastçıydı, benzerlerinin en iyisiydi ama bir hata yapmış ve yakalanmıştı.Genç yüzbaşı Westfall ona bir teklifle geldi.

Celaena, kraliyetin en yetenekli savaşçıları ve suikastçılarıyla katılacağı ölümüne bir yarışmada veliaht Prens Dorian'ı temsil edecek.

Yarışmayı kazanırsa kralı korumaya ve sonrasında özgür bırakılmaya hak kazanacak. Ama önce bir biri ardına ortaya çıkan cinayetlerin katilini bulmalı ve hayal bile edemeyeceği bir geleceğe hazırlanmalı.

“Müziği seviyorum çünkü müziği duyunca ben… kendi içimde kendimi kaybediyorum, tabii bu söylediğimin herhangi bir anlamı varsa. Aynı anda içim hem boş hem doluymuş gibi bir hisse kapılıyor, çevremdeki dünyayla bütünleşiyorum. Piyano çalarken, ben… bir kez olsun yok etmiyor, var ediyorum.”


Celaena Sardothien, Adarlan’ın en iyi suikastçısıdır fakat yaptığı bir hata yüzünden yakalanmıştır ve ömür boyu Endovier’e hapsedilmiştir. Bir yılın ardından yüzbaşı Westfall ona bir teklifle gelmiştir. Çeşitli yerlerden gelen savaşçılar ve suikastçılarla yapılacak ölümüne bir yarışmada Prens Dorian’ı temsil etmesi istenmektedir. Eğer kazanırsa dört yıl Kral’ın yaverliğini yaptıktan sonra özgürlüğüne kavuşacaktır. Aksi takdirde geldiği yere geri dönecektir.

Chaol sadece onun duyabileceği bir sesle “Kaybetme,” diye fısıldadı. “Seni ta Endovier’a kadar geri götürecek bir havada değilim.”

                 
“Balıktan nefret ederim. Balık yiyeceğime ölürüm.”
Chaol bir ısırık alıp “Buna şaşırdım,”dedi.
“Neden?”
“Balık gibi kokuyorsun da ondan.”

Cam Şato’yu iğrenç kapağı ve sayfa kalitesi yüzünden almak istemiyordum ama indirimde karşıma çıkınca almadan edemedim. Ve şunu söyleyebilirim ki ülkemizde gerektiği değeri görmeyen nadir kitaplardan.

"Umarım bir dahaki görüşmemize kadar niteklikli bir şeyler okursun."
Chaol odadan çıkarken havayı kokladı. 

"Umarım bir dahaki görüşmemize kadar sen de bir banyo yaparsın."


Chaol'a "ne zamandır uyuyorum?" diye fısıldasa da yüzbaşı ona yanıt vermedi. Bir kez daha "Ne zamandır uyuyorum?" diye sorduğunda Chaol'un yanaklarının hafifçe kızardığını fark etti. "Sende mi uyudun?"
"Ağzının suyu omzuma akana kadar uyuyordum."

Konusu bakımından özgün olan Cam Şato, güçlü karakterleriyle de gönlümü çaldı. Celaena, şu ana kadar okuğum en güçlü ve zeki kız karakterlerdendi. Ortada bir aşk üçgeni olmasına rağmen asla aptallık etmiyor ve kendinden emin hareket ediyordu. Prens Dorian, komik, zengin ve yakışıklı. Yüzbaşı Chaol Westfall ise kendini işe adamış, gereksiz yere konuşmayan bir karakter. Kitabın ilk başından aşk üçgeni olacağı belliydi ama bir aşk üçgeninde bu kadar zorlanacağım aklıma gelmezdi. Serinin devam kitaplarında Celaena arada kalırsa ona asla kızamayacağım çünkü daha ben Team Dorian mı yoksa Team Chaol mu olduğuna kadar veremedim.

"Başka bir silah seç. İlginç bir şey olsun. Beni terletecek bir şey, lütfen."
Celaena ince kılıcını yerden alıp, "Diri diri derini yüzüp, göz kürelerini ayağımın altında ezdiğimde eper terleyeceksin," diye mırıldandı.
"İşte aradığımız ruh bu."


Kitapta aradığınız her şeyi bulabilirsiniz: hüzün, dram, aşk, komedi, gizem, savaş… Cam Şato, benim favorilerim arasında yerini aldı. Eğer kapaktan dolayı önyargınız varsa – orijinal kapakları çok güzel :(- olmasın. O önyargınızı kırın ve kitabı alın.


“Ayrıca… O yarışma ne kadar anlamsız ve delice olsa da seni hayatıma kattığı için minnettarım. Yaşadığım sürece de minnettar olacağım.”

“Beni ağlatmaya mı çalışıyorsun, yoksa sadece aptal mısın?”
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder