8 Eylül 2015 Salı

Tatlı Üçlemesi - Wendy Higgins

Kitap Adı: Tatlı Şeytan                             

Yazar: Wendy Higgins
Orijinal Adı: Sweet Evil
Seri Bilgisi: The Sweet Trilogy, #1
Yayınevi: GO!
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 536
Goodreads Puanı: 4.16

Puanım:ZEVK GÜNAHIN TUZAĞIDIR. On altı yaşındaki, lise öğrencisi Anna Whitt yaşıtlarından biraz farklı bir genç kızdır. Anna, renkler vasıtasıyla insanların duygularını görür, hatta isterse hisseder. Kilometrelerce ötedeki sesleri duyar, kokuları alır. Anna, farklı olduğunu bilir ama "ne" olduğuna dair en ufak bir fikri yoktur. Ta ki gizemli yakışıklı Kaidan Rowe ile tanışana dek. Kaidan, onun da kendisi gibi, iblis soyundan gelen bir Nefil olduğunu açıklayınca Anna'nın önünde karanlık bir dünyanın kapıları aralanır. Kaidan'ın büyüsüne kapılıp bu dünyaya adımını attığında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hayatı boyunca "iyi bir kız" olan Anna, ya diğer Nefiller gibi iblislere boyun eğip kötülüğe hizmet edecek ya da kaderini baştan yazacaktır…

Bazıları günahla yükselir, bazıları da faziletle yere düşer.

- William Shakespeare, Kısasa Kısas
Kitap Adı: Tatlı Tehlike                                
Yazar: Wendy Higgins
Orijinal Adı: Sweet Peril
Seri Bilgisi: The Sweet Trilogy, #2
Yayınevi: GO!
Basım Yılı: 215
Sayfa Sayısı: 440
Goodreads Puanı: 4.31

Puanım:KADERİNİ KABULLEN. Görevleri, cennetten kovulan iblislere hizmet etmek olan Nefillerden biri olduğunu öğrendiği günden beri hayatı altüst olan Anna, kötülüğe boyun eğmemeye kararlıdır. Ama dört bir yanda kol gezen fısıldayan iblislerin ve acımasız Düklerin dikkatini çekmemek için o da diğer Nefiller gibi çalışmak zorundadır. Bunun için tüm çekingenliğinden sıyrılıp bir parti kızı oluveren Anna artık tüm eğlencelerin aranılan ismidir. Bu şekilde yaşamaktan nefret etse de o, çok büyük bir amaca hizmet edecek olan "seçilmiş kişidir" ve zamanı geldiğinde ona emanet edilen Erdem Kılıcı ile büyük bir savaşa öncülük edecektir. Ama o güne dek kimliğini gizli tutmalı ve toplayabildiği kadar yandaş toplamalıdır. Bunun için kendisi gibi bir Nefil olan Kaidan Rowe'a duyduğu büyük aşkı bile kalbine gömen Anna, bir yandan "kötü kızı" oynarken bir yandan da iblisleri yeryüzünden silmek için ölümcül bir mücadeleye girişecektir.
                           
Umut tüylü bir şeydir
Ruha tüner,
Ve sözleri olmayan melodiyi şakır,
Ve hiç ama hiç susmaz…

- Emily DickinsonKitap Adı: Tatlı Hesaplaşma
Yazar: Wendy Higgins
Orijinal Adı: Sweet Reckoning
Seri Bilgisi: The Sweet Trilogy, #3
Yayınevi: GO!
Basım Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 440
Goodreads Puanı: 4.39

 Puanım:
İNANCINA SARIL. Vakit gelmiştir. Savaş artık kapıdadır. Kalbi duru bir Nefilin yeryüzünü iblislerden temizleyeceğine dair kehanetten haberdar olan Dükler, Anna'nın peşine düşmüştür. Anna, hem kendi soyunun hem de tüm insanlığın kaderini belirleyecek olan hesaplaşma gününe kadar saflığını muhafaza etmek zorundadır. İblisleri cehenneme geri gönderecek olan Erdem Kılıcı'nı kullanabilmesi buna bağlıdır. Ama peşindeki iblisler ve yanı başındaki Kaidan Rowe ile işi hiç de kolay değildir. Anna ne pahasına olursa olsun, saflığını ve inancını koruyarak hayatta kalmalı ve iblislerle kozlarını paylaşacakları bu görkemli savaşa öncülük etmelidir.

Sevmek ya da sevmiş olmak, yeter…
Hayatın karanlık katmanları arasında bulunacak başka inci yoktur.  

- Victor Hugo, SefillerAnna Whitt, 16 yaşında bir lise öğrencisidir. Küçükken kendisini evlatlık alan Patti ile beraber yaşamaktadır. Anna çevresinde bulunan herkesten daha farklı bir kızdır. Çok iyi bir insan olması dışında renkler aracılığıyla insanların duygularını görebilmekte, kilometrelerce ötedeki sesleri duyabilmekte ve kokuları alabilmektedir. Anna farklı olduğunu biliyodur ama ne olduğuna dair bir fikri yoktur. Ta ki Kaidan Rowe ile tanışana kadar. Onda da ters giden bir şeyler olduğunu fark etmesine rağmen ondan etkilenmeden de edemiyordur. Kaidan onun da kendisi gibi bir Nefil olduğunu açıklayınca Anna da diğer tüm Nefiller gibi iblislere itaat edip kötülüğü yaymak zorundadır. Eğer özgürlüğü uğruna ölmeyi seçmezse…

The Sweet Triogy, nefilleri konu alan bir seridir. İlk başlarda klişe gelse de diğer melek temalı kitapların aksine bu kitapta melekler yerine iblisleri görüyoruz ve bu iblisler arasında da statü farkları kitaba güzel bir hava katıyor. Anna ve Kaidan gibi çocuklara Nefilim deniyor. Nefilim, insan ve İblis Düklerinin çocuklarına verilen isimdir. İblis Dükleri ise belli kötülükleri dünyaya yaymakla görevlidirler. 12 tane Dük bulunmaktadır ve her biri farklı kötülükleri temsil etmektedir. Çocukları da o kötülüklere özel bir ilgi duymaktadır ve babalarının günahlarını dünyaya yaymak zorundadırlar. Nefilimleri denetleyen lejyanörler vardır ve Düklere Nefiller hakkında bilgi vermektedirler. Nefilimlerin hiçbir kaçışı yoktur. Tahmin edebileceğiniz üzere Dükler Nefilimleri köle olarak kullanmaktadırlar.

“Ölüm gölgesi vadisinde yürüsem de hiçbir kötülükten korkmayacağım, çünkü sen benimlesin.” – Tatlı Şeytan

Tatlı Şeytan’ı Şubat’ta, Tatlı Tehlike’yi ise Haziran’da okumuştum. Serinin ilk iki kitabında da çok aksiyon olmamasına rağmen hızlı okunmuştu. Tatlı Şeytan’da Anna’dan nefret etmesem de Tatlı Tehlike’yi okurken beni çileden çıkarmıştı. Tahmin edeceğiniz üzere bu seride de aşk üçgeni var. Bu aşk üçgeni serinin ikinci kitabında daha belirgin hale geliyor ve ben Tatlı Tehlike’de Anna’ya “Sen Kaidan’i seviyorsun, akıllı ol.” dediğimi sayamamıştım bile. Kaidan öyle çok sevdiğim bir karakter değildi. Aslında Kaidan’ı sevmek istiyorum ama kapaktaki mankeni Kaidan yerine koyduğumda sevmem pek kolay olmuyor maalesef. Ama son kitapta tüm karakterler çok güzeldi.

“Kelimeler güçlüdür, Kai ve kelimelerin eksikliği de öyle.” – Tatlı Tehlike

Tatlı Hesaplaşma, serinin diğer iki kitabı gibi kalın olmasına rağmen çok hızlı okunan bir kitaptı. Uzun zamandır bir günde kitap bitirdiğimi ve bir kitapta kahkahalarla güldüğümü hatırlamıyorum. Bunda çevirmenin etkisi de büyük ama diğer iki kitabın aksine Tatlı Hesaplaşma beni çok güldürdü. Aynı zamanda çok da hüzünlendirdi. Özellikle herkesin Patti’nin evinde toplandıkları bir bölüm vardı. Kaidan, Anna, Kope, Zania, Ginger, Blake, Marna, Jay. Allah’ım o kadar güzeldi ki.

Son 150 sayfaya kadar yine aksiyon çok yoktu ama kitap –her zamanki gibi- kendini okutturuyordu. Ama beni rahatsız eden bir şey vardı. Serinin adı ‘Tatlı Üçlemesi’ diye bu kadar da çok ‘tatlı’ kelimesi kullanılması beni baydı. Tatlı yanak, tatlı kız, tatlı hayat, tatlı Anna, tatlı Kaidan… Kusmamak için kendimi zor tuttum. Bir de Kaidan sürekli aşkım diyordu. Sen Kaidan Rowe’sun, kendine gel.

“Seninle olduğum her yer, benim evimdir.” – Tatlı Hesaplaşma

Seri için çok güzel bir son yazılmıştı. Ağlamadım mı, evet ağladım. Üzüldüğüm sahneler oldu ama bu seriye daha güzel bir son düşünemiyorum. Özellikle epilog kısmı. Serilerde birkaç yıl sonrasını okumaya bayılıyorum. Tatlı Hesaplaşma da 6 yıl sonrasını okuduk ve ağlamamak için zor tuttum kendimi. Sonunda kitabı “tatlı” bir tebessümle kapattım.

1 yorum:

 1. Merhabalar :)
  Yazı gerçekten oldukça inceleyici ve ayrıntılı olmuş :)
  Ya ben serinin sonunu çok sevemedim. Evet mutlu bir sondu ama bana yeterli gelmedi ya. :D
  Yazınızın kapak fotoğrafını kaynak belirterek blogumda yazdığım bir yazıda kullandım. (Yazım yarın yayınlanacak.) (Blog adresim: http://usengeckizinkitapligi.blogspot.com.tr/)
  Umarım sizin için sorun olmaz. Eğer sorun olursa hemen kaldırırım.

  YanıtlaSil