5 Kasım 2015 Perşembe

KABT 8.Blog Tur // Kanlı Hesaplaşma - Phillip Margolin


Kitap Adı: Kanlı Hesaplaşma
Yazar: Phillip Margolin
Orijinal Adı: Gone, But Not Forgetten
Seri Bilgisi: -
Yayınevi: Ephesus Yayınları
Basım Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 416
Goodreads Puanı: 4.00

 Puanım:Portland karanlığa gömülmüştü. Zengin ve saygın adamların eşleri birer birer kayboluyordu. Bu kayıpları birbirine bağlayan yegâne işaretse tek bir siyah gülle, üzerinde Gitti Ama Unutulmadı yazan nottu. Bu durum geçmişte ülkenin bir diğer ucunda yaşanan dehşetin yeniden ortaya çıkması anlamına geliyordu. Tıpkı o zaman olduğu gibi korku dolu günler yaşanacak, peşi sıra ölümler olacaktı. Bir katilin gölgesi hayatını karartırken, savunma avukatı Betsy Tannenbaum bir kâbusun içinde kapana kısılmıştı. Çok yakında soğuk, güçlü ve hilekâr bir müvekkili savunmak için sahip olduğu her şeyi ve sevdiği herkesi tehlikeye atacaktı. Bu adam bir kurban da olabilirdi bir cani de.

Portland’da saygın iş adamlarının eşleri birer birer kayboluyordu ve olay yerinde ne bir boğuşma izine ne de katili bulacak delile rastlanıyordu. Bu kaybolan kadınları birbirine bağlayan tek işaret ise Gitti Ama Unutulmadı yazan notla bir siyah güldü. Aynı olaylara geçmişte de tanık olan birinin Portland’a gelip bildiklerini anlatmasıyla işler sarpa sarıyor.


En son 7.sınıfta polisiye türünde bir kitap okuyup bu tarzın bana hitap etmediğine kanaat getirmiştim ve uzun süre polisiye türündeki kitaplardan uzak durmuştum. Kanlı Hesaplaşma’ya önyargıyla başladım, seveceğimi düşünmüyordum. Bunda kapağın da etkisi büyüktü.Fakat öyle olmadı. Beklentimin oldukça üstünde olan bir kitaptı. Artık polisiye türünde kitaplara önyargıyla yaklaşmayacağım ve daha çok bu türde kitap okuyacağım.

 

Başları –ilk 60 sayfa- kafamı epey karıştırdı, çok fazla isim vardı ve bu beni epey zorladı. Ama daha sonra kitabın nasıl bittiğini anlamadım. Her ne kadar katili tahmin etmiş olsam da gelişen olaylar ve olayların çözülme şekli beni büyüledi. Ayrıca kitabı okurken yazarın da hukuk konusunda epey bilgili olduğunu hemen anlıyoruz. Zaten yazar hakkında küçük bir araştırma yaptığımda Siyaset Bilimi okuduğunu ve avukatlık yaptığını öğrendim. Çoğu kişi bu tür kitaplar okuduktan sonra avukatlığa merak salsa da beni hukuk alanından iyice uzaklaştıran bir kitaptı. Hiçbir zaman hukuk okumayı düşünmedim, böyle kitaplar okuyunca da avukatlığın ne kadar zor ve tehlikeli bir meslek olduğunu bir kez daha anladım.“Siz suçluları maskeleriyle görürsünüz. Ben onların gerçek yüzünü görürüm.”

Kısaca polisiye türündeki kitapları sevmesemde çok beğendiğim bir kitap oldu. Bu tür kitaplara merakınız varsa ya da okumayı seviyorsanız Kanlı Hesaplaşma’yı gözüm kapalı öneririm.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder