6 Nisan 2016 Çarşamba

KABT 11.Blog Tur // Ben O Değilim - Fatma Erdek


Kitap Adı: Ben O Değiim
Yazar: Fatma Erdek
Seri Bİlgisi: - 
Yayınevi: Ephesus Yayınları
Basım Yılı: 2015 
Sayfa Sayısı: 544
Goodreads Puanı: 4.23

Puanım: Siz hiç, birbirine tıpatıp benzeyen ikizler gördünüz mü? İşte ben onlardan biriyim... Adım, Arın Soylu.

Genç, yakışıklı, güçlü ve mutlu bir erkeğin hayatı, bir anda nasıl altüst olur? Kolay… Bunun için, serseri ikizinizle, akıl almaz bir oyunun içine girmeniz yeterli. Sadece üç haftalığına, başka birinin hayatını yaşamaya cesaret ederseniz, beraberinde gelecek bütün sürprizlere de hazırlıklı olmalısınız. 
Ben de hazırlıklıydım. Ta ki onu görene kadar... Tuna'mı… Bal rengi saçları ve güneş gibi parlayan yüzüyle, birdenbire hayatımı kökünden değiştirmişti. O benim beklediğimdi, o benim geleceğimdi. Onu elde etmeme kimse engel olamazdı. Hiçbir şey beni durduramazdı. Durduramadı da… 

Başardım mı? Evet! Onu aşkıma inandırdım. Onu kendime âşık ettim. Peki ya sonra? Hiçbir yalan sonsuza dek sürmez, öyle değil mi? Bir gün, hiç ummadığım bir anda, yalanımla yüzleşmek zorunda kaldım. Artık 'Ben o değilim' desem de bir faydası yoktu. Tuna bana inanmıyordu. Ne yapacaktım şimdi? Vaz mı geçecektim hayatımın kadınından? Elbette hayır! Bedelini ödeyip, seni kazanacağım, Tuna cadısı! Her ne olursa olsun…
Arın ve Meriç Soylu, Arın’ın doğum lekesi hariç birbirine tıpatıp benzeyen ikizler. Kişilik olarak ise birbirlerinin tam tersi. Meriç, Türkiye’de ailesiyle beraber yaşıyor. Çapkın ve eğlence peşinde koşan bir adam. Arın ise beyefendi, kültürlü ve sadık. Yunanistan’da sevgilisiyle Celia ile beraber sakin bir hayat sürdürmekte. Fakat bir gün Arın’ın bu rutin hayatı kardeşi Meriç’in ondan istediği bir iyilikle tepetaklak olur. Kendisinden 3 haftalığına yerine geçmesini, ailesine onun yokluğunu hissettirmemesini ister. Arın bu isteği kabul etmek zorunda kalarak Türkiye’ye Meriç olarak döner ve her şey başlar.

İlk olarak şunu söylemeliyim ki Fatma Erdek’in kalemiyle tanışmayı uzun zamandır istiyordum. Gece ile Şafak’la başlamayı düşünüyordum ama bir türlü vakit bulamamıştım. Ben O Değilim, daha önceden hiç okumadığım ve karşılaşmadığım konusuyla ilgimi çekti. İlk 200-250 sayfası çok hızlı okundu. Eğer okuyamama sorunu yaşıyorsanız sizi bu durumdan kurtarabilecek bir kitap. Ama bana göre kitap fazla uzatılmıştı. Aynı zamanda olaylar çok hızlı gelişti. Bu şu an size saçma gelebilir ama kitabı okursanız ne demek istediğimi anlayacağınızı düşünüyorum. Mesela Tuna ve Arın arasındaki ilişki çok hızlı gelişti. Celia ila Arın arasındaki ilişki de çok çabuk biti. Ayrıca karakterleri de maalesef sevemedim. Tuna’nın inatçı ve çirkef tavırlar ve Arın’ın da bu kadar aceleci oluşu beni kitaptan uzaklaştırdı. Arın, aslında modern bir erkek gibi görünse de düşünce yapısı ve davranışları onun tipik bir Türk erkeği olduğunu gizleyemiyor. Bu durum çoğu kişi için sorun olmasa da maalesef ben sevemedim. Karakterleri sevmemiş olabilirim fakat yazarın akıcı ve eğlenceli bu dilini çok sevdim.

Kısacası keyif alarak okuduğum bir kitap oldu. Yazarın kalemiyle hala tanışmadıysanız okumanızı öneririm.

         
                     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder